Materiály

Veškeré didaktické pomůcky jsou vyrobeny pouze z přírodních materiálů.

Dřevo

Javor kanadský - je tvrdší a vzhledem ke krásné kresbě dekorativnější než evropský. Barva je krásně smetanově bílá. Javor se anatomickou stavbou velmi podobá  buku. Má přibližně stejnou hmotnost, stejnoměrnou hustotu, shodnou tloušťku buněčných stěn, výskyt četných dřeňových paprsků. Dřevo javoru však je podstatně světlejší. Javor kanadský je klasifikován jako tvrdé dřevo. Má vysokou odolnost vůči tlaku. Je extrémně pevný a má vynikající odolnost vůči zátěži. Je pozoruhodně odolný vůči opotřebení. Pro použití javorového dřeva neexistují prakticky žádná omezení. Javor je velmi vhodným materiálem pro výrobu nábytku, hraček, hudebních nástrojů, rámů pianin, madel nářadí, bowlingových kolíků, cívek a špulek.

Jatoba (třešeň brazilská)  - je tvrdá a extrémně odolná dřevina, zabarvená do červena. Díky své přirozené kráse, bohaté barevnosti a extrémní tvrdosti je považována za jednu z nejpopulárnějších exotických dřevin. Jatoba je jednou z nejpevnějších dřevin. Je zhruba o osmdesát jedna procent tvrdší než dub. Často se používá v případech, kde je potřeba dosáhnout velké odolnosti dřeva, jako je třeba výroba dřevěných podlah a rukojetí nástrojů. Vyrábí se z ní také nábytek a různé bytové doplňky.

Buk lesní - nemá barevně odlišené jádro. Vyzrálé dřevo i běl jsou světle růžové. Červenohnědou barvu, získává bukové dřevo hydrotermickou úpravou – pařením. Pařením bukového dřeva se do značné míry odstraňují barevné rozdíly nepravého jádra a běli. Dřevo buku je stejnoměrně husté, póry jemné, vlákna kratší. Dřevo je poměrně tvrdé a těžké, přesto se dobře a čistě obrábí. Dřevo se používá v nábytkářství (využívá se jeho dobré ohebnosti po ohřátí párou), truhlářství, na výrobu parket, železničních pražců či kuchyňského nářadí.

Mahagon - je souborné označení pro tropická ušlechtilá dřeva listnáčů, červenavě zbarvená. Mahagon je známý svou krásou a dlouhou životností.  Má dřevo s intenzivním červenohnědým zabarvením, měnivě lesklé, stejnoměrné struktury, dobře a čistě obrobitelné. Použitelnost mahagonů je všestranná. Mahagon se často používá pro výrobu luxusního nábytku. Výtvarní umělci, ho používají k zhotovování plastik. Dřevo mahagonu je voděodolné a proto bylo v minulosti používáno na stavbu lodí. Díky jeho tvrdosti a akustickým vlastnostem se používá také na výrobu korpusů elektrických kytar.

Ořech americký - má dřevo s šedohnědým, až tmavohnědým jádrem. Dřevo ořešáku je těžké, středně tvrdé a husté, s homogenní strukturou, velmi dobře obrobitelné a leštitelné. Je jednou z nejcennějších a nejodolnějších severoamerických dřevin. Vyrábí se z něj nábytek nebo např. pažby pušek. Pro pěkné zbarvení a kresbu se využívá především při výrobě dekorativních dýh, obložení a nábytku. Ořech se výborně zpracovává, a proto je hledaný také pro řezbářské a soustružnické použití.


Bříza bělokorá - má dřevo bez barevně odlišeného jádra. Vyzrálé dřevo je šedožluté až narůžovělé a matně lesklé. Dřevo břízy je středně husté, je pružné, husté stejnoměrně, a proto také dobře obrobitelné. Pro dobré zpracovatelské vlastnosti se využívalo především v kolářství, dnes je hledanou surovinou pro výrobu okrasných dýh a překližek. Dobře se také obrábí soustružením a řezbou. Zvláště se cení bříza finská (a švédská), protože má zajímavější kresbu dřeva.

Textilie

Režné plátno- 100 % bavlna, gramáž 150 g/m2

Voskovaná bavlněná příze

Povrchová úprava

Lněný olej - je čirý olej získávaný ze sušených zralých semen lnu setého. Olej se získává lisováním za studena. Díky polymerizačním vlastnostem se lněný olej používá samotný nebo ve směsi s jinými oleji, pryskyřicemi a rozpouštědly jako impregnační látka a lak při úpravě dřeva, jako pojivo pigmentů v  olejových barvách a také při výrobě linolea. Jedná se o jedlý olej, nicméně kvůli výrazné chuti a pachu má jen malý podíl na lidské výživě, přestože se prodává jako potravní doplněk. Během let se lněný olej používal mnoha způsoby, od vaření až po použití pří léčení dýchacích obtíží. Jeho léčivé vlastnosti přinášely rychlou úlevu lidem trpícím nachlazení nebo dušností.